2009 թվականի մայիսի 20-ին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի տիկին Ռիտա Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո կայացավ Հայաստանի Հանրապետության մշակույթի նախարարության և Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության կազմակերպած Լիզ Սարյանի և Սեդա Ազնաուրի մասնակցությամբ "Քեզ համար Հայաստան" համերգային ծրագիրը, որի ողջ հասույթը` 3 մլն. դրամ, փոխանցվեց "Օգնեմ" հիմնադրամին:
20.05.2009

On May 20, 2009 under the auspices of Mrs. Rita Sargsyan, the first lady of the Republic of Armenia, a concert entitled “For you Armenia” took place. The concert was organized by the Ministry of Culture and the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia with participation of Liz Saryan and Seda Aznaur. All the collected money, which amounted to 3mln drams, was transferred to "Ognem" Foundation.
20.05.2009